Με ποιές δυσκολίες της νηπιακής, παιδικής και εφηβικής ηλικίας ασχολείται το edra.edu.gr; Κύριο

file000432010994

Η έμπειρη ομάδα του επιστημονικού προσωπικού του edra.edu.gr αποτελείται από λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, ειδικούς παιδαγωγούς και ψυχολόγους. Οι ειδικότητες αυτές ασχολούνται σε καθημερινή βάση με τις κυριότερες ψυχικές και αναπτυξιακές διαταραχές της παιδικής και εφηβικής ηλικίας.

Μερικές από τις διαταρραχές της παιδικής ηλικίας που ασχολείται το edra.edu.gr είναι οι εξής:

Μαθησιακές δυσκολίες:

α) Δυσλεξία

β) διαταραχή της ανάγνωσης (δυσαναγνωσία)

γ) Δυσορθογραφία

δ)Διαταραχή των μαθηματικών (δυσαριθμησία)

1. Δυσπραξία
  2. Διαταραχή ελλειματικής προσοχής, υπερκινητικότητα
  3. Διαταραχή λόγου /ομιλίας
  4. Διαταραχή της ροής της ομιλίας (Τραυλισμός)
  5. Προβλήματα συμπεριφοράς

Α) Αγχώδεις διαταραχές

Β) Διαταραχή διαγωγής

Γ) παραβατική συμπεριφορά

Δ) προβλλήματα ελέγχου σφικτήρων

Το επιστημονικό προσωπικό του διαδικτυακού ψυχοπαιδαγωγικού κέντρου edra.edu.gr αξιολογεί τις εκάστοτε δυσκολίες και σχεδιάζει για το παιδί ένα εξατομικευμένο εβδομαδιαίο πρόγραμμα που περιλαμβάνει σαφείς στόχους και προσαρμοσμένες για το παιδί εκπαιδευτικές διαδικασίες, με ενδιάμεση αξιολόγηση και παρακολούθηση της εξέλιξης του.

Καποια από τα online προγράμματα που προσφέρονται μέσω του edra.edu.gr είναι:

Βρίσκεστε εδώ: Home ΣΧΕΤΙΚΑ Χρήσιμες Πληροφορίες / Συχνές Ερωτήσεις Με ποιές δυσκολίες της νηπιακής, παιδικής και εφηβικής ηλικίας ασχολείται το edra.edu.gr;